Základy šitého šperku - techniky

Zde najdete přehled základních technik šitého šperku, včetně odkazů na návody a komentáře k postupu práce či využití stehu. Tímto děkuji všem autorům zde odkazovaných návodů za to, že se byli ochotni podělit o své nabyté zkušenosti. Všechny návody jsou přístupné zdarma, na některých webech je potřeba se pro přístup k návodům zaregistrovat (není se čeho obávat ;)). Chci jen upozornit ty podnikavější z vás, že některé z níže uvedených návodů mohou být použity pouze pro osobní potřebu a nikoliv pro komerční využití. Máte-li pochybnosti, kontaktujte autora daného návodu.
Pokud zjistíte, že některé odkazy nefungují, dejte vědět - pokusím se najít jiné.

Stehy, stehy, stehy ...

Tak dobře, máme jehly, máme nitě, máme materiál ... tak jdem šít, ne?
Existuje snad nespočetně mnoho způsobů, jak můžeme k sobě korálky sešívat. Jednotlivé stehy se liší svými vlastnostmi, vzhledem, způsobem použití i pracností. My si tady představíme takové ty nejzákladnější, které by si určitě měla každá korálkářka postupně "osahat" a tím si vybudovat základy pro svou další tvorbu.

Peyote steh

nahled_techniky Efektní, jednoduchý a velmi oblíbený steh pocházející od severoamerických indiánů, S oblibou se používá zejména při výrobě plochých šitých náramků, ale je využíván v nespočetně dalších technikách, od obšívání kuliček a kabošonů, přes všemožné dutinky a spirálky, geometrické tvary, korálkové korálky - jedná se prakticky o nejuniverzálnější techniku vůbec a pro mnoho korálkářek je právě peyote steh první šicí technikou, se kterou se seznámily.

Plochý peyote steh

V praxi se setkáváme s dvěma variantami, sudou a lichou (podle počtu korálků v první řadě). Běžnější je ta sudá varianta a to proto že je, řekněme, intuitivnější. Lichá varianta je už trochu větší machrovinka, neboť přechod do řady "o jednu výš" je mnohem komplikovanější než u sudého peyotu. Na většinu technik vám postačí sudá varianta, ovšem pokud to s korálkováním myslíte vážně, zkuste se podívat i na tu lichou - bude se vám hodit .

Já osobně považuju peyote steh za ideální techniku pro začátečníky. Jakmile se naučíte základní sudý plochý peyote steh, můžete si ušít první vzorovaný náramek, prstýnek či jednoduché korálkové korálky a i s naprostým minimem znalostí si vytvoříte nositelný a velmi efektní šperk, získáte první zkušenosti s korálkovým šitím (jak to celé vlastně držet v ruce, jak utahovat, jak držet jehlu a nezarazit si ji do ruky atd...) a položíte si solidní základ pro další techniky a postupy.
A to nemluvím o tom, že peyote steh má spoustu dalších variant, které vám již s prvními získanými zkušenostmi půjdou snadno od ruky.

Dutinky a spirály

Peyote stehem se dá ušít i dutinka, nejlíp se šije na nějaké "opoře" kterou může být jakýkoliv předmět válcovitého tvaru (tužka, pletací jehlice). Drobnou nevýhodou peyotových dutinek je poměrně problematické utahování (pokud nebudete utahovat dost, vznikne nesoudržný hadr, pokud to naopak přeženete, dostanete namísto dutinky neohebný klacek ;)) a poměrně pomalé přibývání.
I dutinku můžete začínat na lichý nebo sudý počet korálků. V náročnosti mezi nimi není žádný výrazný rozdíl. Jediný rozdíl je ve způsobu zakončování řady. U liché dutinky řadu nezakončujeme, šijeme do spirály. U sudé varianty musíme na konci každé řady udělat "step-up", nebo-li přechod o řadu výš (jehlu protáhneme dvěma korálky šikmo nahoru). U obyčejných dutinek na počtu nezáleží. Pokud ale zkoušíte pokročilé variace na peyote dutinky (obšívané kuličky, kabošony ... ), budete muset pracovat se sudou variantou
Obyčejný peyotová dutinka šitá z jedné barvy či velikosti korálků vypadá poměrně fádně a přibývá velmi, velmi pomalu. Určitě ji vyzkoušejte alespoň z "výukových" důvodů, ale vězte že peyote steh můžete použít i k šití mnohem zajímavějších a efektnějších dutinek. Jednou z nich je tzv. Celliniho spirála. Jedná se o peyotovou dutinku s prostorovým spirálovým vzorem. Tento efekt je způsoben použitím různých velikostí rokajlu. Podobného principu využívá i tzv. holandská a ruská spirála, o kterých se budeme podrobněji bavit dále v článku.
nahled_techniky A aby toho nebylo málo, sudá dutinka šitá peyote stehem vlastně tvoří základ proobšívání kabošonů či jiných podobných věcí (např. kabošony, bižuterní kameny, Swarovski Rivoli, ploché korálky). Prostě pokud chcete do šperku zapracovat plochý šutýrek bez dírky, nejschůdnější cesta vede přes peyote steh. Začínáte kroužkem kolem šutýrku, šitým z většího rokajlu. Následně začnete kroužek zmenšovat menším rokajlem, dokud tam šutýrek hezky nesedí. Pak to stejně zmenšíte na druhé straně a je hotovo. A ke kamínku následně přišijete poutko ... třeba taky zrovna peyote stehem ;).
Co se táče utahování, u obšívání kabošonů je naopak zase důležité utahovat tak, jak jen to je možné. Dutinkový peyote steh se často používá pro obšívání dalších předmětů - chcete-li si vyrobit "obal" na tužku, nejspíš na to půjdete peyotovou dutinkou.

Další aplikace stehu

nahled_techniky Peyote steh je dle mého názoru asi nejuniverzálnejší korálkovací technikou - snad neznám oblast, ve které by se nedal využít. Samostatnou kapitolu tvoří ploché i plastické geometrické útvary, jako je například obšívaná kulička nebo tvary jako například oblíbené trojúhelníky (2D a dutý 3D), čtverce a mořské hvězdice.
Peyote steh je také jednou ze základních "stavebních kamenů" pro techniku freeform. Tato technika obecně vzato spočívá ve volném střídání různých druhů, barev a velikostí rokajlu a technik, které používáme k jejich sešívání a zrovna peyote steh se ve freeformu používá nejčastěji.

A pokud máte rádi Celliniho spirálu, bude se vám líbit i spirála Holandská, známá také jako Dutch Spiral nebo Spirale Russe
nahled_techniky V obou případech se jedná o peyotovou dutinku se spirálovým vzorem, do níž jsou přidávány volné smyčky - návleky korálků které se dále již nesešívají. Tyto volné smyčky mohou být různě dlouhé (můžou se dokonce postupně rozšiřovat a znovu zkracovat), můžete je vzorovat, proložit jinými druhy korálků. Tato technika je velice variabilní, nebojte se experimentovat.

Co se týče doporučených druhů rokajlu, nejlepších výsledků zaručeně dosáhnete při použití co nejpravidelnějšího (japonského či kvalitního českého) rokajlu. Pro obšívání kabošonů je kvalitní rokajl téměř nutností (hlavně když obšíváte poprvé a nebo když obšíváte velmi drobné kabošonky), ale naopak spirálky či dutinky vypadají velmi pěkně i z českého rokajlu.


Brick stitch; cihlový steh

nahled_techniky Brick stitch neboli "cihlový steh" je vizuálně velmi podobný peyote stehu, ale šije se zcela odlišným způsobem. Princip je ten, že se korálky kladou na sebe podobným stylem jako cihly a přišívají se k nitím z předchozí řady.
Ano, zní to děsivě, ale není to tak složité, jak se zdá. Cihlový steh se dá velice rychle osvojit, příjemně se šije, rychle přibývá. Stačí se přestat bát toho děsivého podšívání pod nit a pustit se do toho.
Cihlový steh se dá použít jako náhrada peyote stehu pro složitější ploché útvary - od trojúhelníků a kosočtverců až třeba po miniatury zvířátek s hodně členitými okraji. Nekroutí se a jeho struktura tomuto využití vyloženě nahrává. I s obyčejným plochým cihlovým stehem si ale můžete krásně vyhrát. Moc efektně třeba v vypadá, když každou řadu budete šít jiným druhem korálků. Využijte rokajl všech velikostí, malé mačkanice, ohňovky, co vám přijde pod ruku. Dodržujte ale délku řady - nezáleží na počtu korálků v nich, ale na jejich celkové délce. Pokud měla vaše první řada délku osmi korálků, tak tak příští je může obsahovat čtyři a nebo třeba jedenáct, ale všechny budou měřit stejně.

Kolečka, sluníčka

Velmi efektní je kruhová varianta. Šije se velmi jednoduše a oproti peyote stehu má jednu úžasnou vlastnost - nekroutí se. Většinou jej šiju kolem většího středového korálku tak, že si kolem něj natáhnu základní nitě (provleču niť dírkou, vedu zvenku kolem korálku a na druhé straně dírky zavážu. Opakuju na druhé straně korálku) a na ty potom šiju první řadu cihlového stehu.
Středový korálek může být jakéhokoliv tvaru, nejklasičtější je samozřejmě kulička, ale velmi efektně vypadá například korálek ve tvaru kapky nebo kostky. Pokud si ale vyberete na střed plochý korálek se zaoblenou hranou a nebo kapku s dírkou ve špici, nebude to fungovat. Nitě nebudou držet na jeho obvodu a budou z něj padat.

Na "sluníčka" existuje i český návod, ale začáteční řadu kolem korálku lze řešit jednodušeji (mrkněte na ten předchozí - korejský) a navíc návod obsahuje jednu chybku - pro lepší efekt je potřeba přidat na začátku každé rovné řady dva korálky, nikoliv jen jeden. Přidáme-li pouze jeden korálek tak, jak je to uvedeno v návodu, bude na jeho straně viditelná nit, což je u šití z korálků nežádoucí.

U kruhového cihlového stehu je důležité používat zcela nepružné nitě a pevně utahovat. Už základní nit natažená kolem středového korálku by měla být co nejpevněji utažená, aby se při práci náhodou nepovolila - obšití by pak ze středového korálku poměrně volně sjíždělo. Také je potřeba velice pozorně sledovat počet přidávaných korálků v jedné řadě - aby jich nebylo ani málo, ale ani moc :) Pokud by jich bylo hodně, bude se okraj vlnit, pokud by jich bylo málo, budou mezi korálky zůstávat mezery a nebo - pokud budeme přidávat málo korálků a zároveň hodně pevně utahovat, se nám začne kolečko miskovitě deformovat. A hlavně bacha na konec řady - tam má spousta lidí tendenci přidávat korálek navíc, i když tam vlastně vůbec nepatří. Pokud se tam pohodlně vejde a ještě se nám povede pěkně sklopit první korálek v řadě tak, aby oba tyto korálky hezky seděly vedle sebe, dáme ho tam. Pokud se tam už poslední korálek nevejde a nebo by nám po jeho přidání nezbylo místo na sklopení toho prvního kusu v řadě, raději ho tam vůbec nedávám a nebo - pokud mě velká mezera na konci řady irituje - místo něj dám menší korálek stejné či velice podobné barvy.


Herringbone; Ndebele Stitch

nahled_techniky Tento steh se od předchozích liší jak způsobem provedení, tak zemí původu. Pochází z Afriky (také se mu říká "Ndebele stitch" podle afrického kmene, který jej využívá) a patří mezi nejpopulárnější a nejvariabilnější korálkovací techniky. Velice rychle přibývá, příjemně se šije.
Začátek se může zdát trochu obtížný, ale jakmile se přes něj dostanete, půjde to samo. I tady je třeba dobře vychytat utahování - málo utažený herinek nedrží tvar, bortí se a je tak obecně trochu hadrový. Při příliš pevném utažení zase vyniknou všechny nepravidelnosti rokajlu a může dojít k nějakému nežádoucímu kroucení.
Herringbone steh je poměrně nenáročný na kvalitu rokajlu - samozřejmě čím pravidelnější, tím lepší, ale i s českým rokajlem můžete dosáhnout výborných výsledků.

Plochý herringbone steh

První řada stehu musí sestávat ze sudého počtu korálků, postavených a sešitých tak, aby dírky směřovaly "kolmo" na imaginární podložku. Ušití této první řady bývá obvykle nejproblematičtější. Existuje mnoho způsobů jak začít, jedním z nich je například ladder stitch, o kterém tu také máme samostatnou kapitolu. Dále přišíváme korálky po dvou, korálky v každé dvojici se staví do tvaru písmene V , což vytváří onen efekt "rybí kosti", který je na stehu tak zajímavý
Problematický může být přechod o řadu výš - většina z vás jej jistě zvládne intuitivně, ale i tady máte na výběr různé varianty - jednou z nich je přidání jednoho korálku na přechodu (tato metoda ale vytvoří na stehu zubatý okraj), druhou je provlečení nitě dovnitř a přesun přes korálky (takový nejelegantnější, ale trochu to změní postavení korálků na okrajích a je trochu pracnější) a třetí - taková jednoduchá, ale poněkud "barbarská" metoda je provléct nit o řadu výš přímo, bez přidání korálku. Počítejte ale s tím, že na hraně vaší práce bude vidět nit.

Herringbone dutinka

nahled_techniky Dutinka herringbone stehem by si zasloužila vlastní kapitolu. Je podobně měkká a pružná jako plochý herringbone a uvnitř má hromadu místa, tudíž si téměř říká o navlečení na lanko nebo paměťový drát. Pokud se do "herinkové" dutinky pustíte, můžete si vybrat ze dvou základních variant (rovná nebo kroucená) a výsledný efekt můžete ještě kapku pozměnit počtem korálků s kterým začínáte a s jejich velikostmi. Co se počtu týče, je nutné začít se sudým počtem, minimálně se čtyřmi korálky na průřezu dutinky.. Obvykle se ale začíná na čtyři, šest či osm korálků. Dále máte ještě jeden návod na herringbone dutinku z šestikorálkového základu a jeden návod na dutinku ze čtyř.
Kroucení dutinky lze dosáhnout mnoha způsoby, v podstatě co autor, to jiný způsob přechodu. My se tu koukneme na dva. Ten první jsem objevila relativně nedávno. Kroucení se v něm dosahuje změnou v ukončování řady.
Na šití "echtovní" kroucené dutinky je ten fígl ale trochu jiný. Při šití musíte jít dvěma korálky dolů a následně jedním korálkem nahoru - a to v každém kroku. Žádný přechod o řadu výš se v něm neděje. Kroucený herinek je dokonce příjemnější na šití, rychlejší a tolerantnější k nepravidelnému rokajlu než klasický rovný herinek.

Další využití stehu

Tím ale možnosti tohoto stehu ani zdaleka nekončí. Můžete experimentovat s různými velikostmi korálků, buďto po vrstvách nebo po délce a nebo vyzkoušet varianty jako je "Serpentine Ndebele" nebo "Cabled herringbone" a Francouzky tímto stehem dokonce obšívají kabošony nebo kuličky a já ho zase ráda zakomponovávám do freeformu, přece jen rychle přibývá a vypadá zajímavě. Variant je prostě moc a sami určitě přijdete na další, jen co si osvojíte základy stehu. Doporučuju se případně poptat strejdy Googla, ten toho bude vědět víc než já ;)


Síťový steh

nahled_techniky Další výlet do Afriky. Síťový steh je relativně jednoduchý a stylový, poradí si s ním i začátečníci. Jiný návod naleznete tadya ještě jeden i tady.
S oblibou se používá na široké náhrdelníky - límce. Je vhodnější použít spíš pravidelnější rokajl. Vzhled síťky můžeme měnit počtem korálků v jednotlivých "obloucích" stehu.
V poslední době je velmi populární jedna velmi zajímavá technika, známá jako Oglala nebo Ogalala. Vypadá jako nakrčená, vzdušná a nadýchaná korálková krajka - a vlastně to není nic jiného než jedna z variant síťového stehu.
nahled_techniky A kromě jiného se dá taky celkem dobře využít na šití dutinek. Základní dutinka je snad ještě o něco snazší než síťka v rovině, ale chcete-li si pohrát více, zkuste trochu zaměnit barvy a zkusit to, co francouzky nazývají "resile tubulaire" a anglicky hovořící kolegyně zase Russian Spiral. A budete-li chtít ještě něco extra, existuje technika, které se v našich podmínkách familiérně přezdívá "Potrubní pošta". Je to prakticky síťovaná dutinka, průběžně doplňovaná korálky do jednotlivých "ok". Zvládnou ji i začátečníci a je velice efektní. Můžete tak šít i delší kusy a nebo jenom kratší kousky a ty potom využít jako korálkové korálky
Co se utažení týče, plochý síťový steh se utahuje poměrně dobře - horší je to z dutinkou, kterou je třeba utahovat poměrně důkladně - jinak bude vyloženě "hadrová".


Petersburg Chain

nahled_techniky Petersburg Chain je poměrně zvláštní technika, používaná pro šití plochých šňůr. Začátek stehu může být poněkud nepřehledný a složitý, ale hned jak se přes něj dostanete, oceníte rychlost, s jakou tento steh přibývá, jeho nezvyklou strukturu a spoustu variant, které můžete vyzkoušet. Dají se jím dokonce obšívat kabošony ;).
Jo abych nezapomněla, při přišívání druhé půlky stehu může měnit celková délka šňůry (v závislosti na tom, jaké středové korálky použijete), takže s tím při tvoření počítejte.
A ještě jedno upozornění - hlavně nováčci tento steh rádi nazývají "rybí kost" - podle jeho vzhledu. Tento název je sice velmi popisný, ovšem trochu zavádějící - jako "rybí kost" se častěji označuje herringbone steh.


RAW - Right Angle Weave - Pravoúhlý steh - čtyřkorálek

nahled_techniky Taky se tomu říká "pravoúhlý steh" nebo "čtyřkorálek". Zajímavý steh, který si snad vyzkoušeli všichni nováčci. Typicky se touto technikou vytváří oblíbené 3D tvary z korálků. Dá se využít i při klasickém šití, ale aspoň v našich podmínkách se s ním zatím setkáte spíše vzácně. Steh je to sice zajímavý a praktický, ale je velice pracný, nepřehledný a těžko se utahuje. Já osobně jsem mu přišla na chuť až ve spojení s dvoudírkovými korálky. Chcete-li mu ale pomalu přijít na chuť, zkuste třeba jak se jím obšívají rivolky a šijí dutinky. A pokud jej šijete z více korálků (nikoliv jen ze čtyř, ale třeba ze čtyř skupin po čtyřech), používá se jako podklad pro šití zdobnějších kusů a vypadá podobně jako síťový steh.Spiral Rope

nahled_techniky Zajímavá, jednoduchá, rychlá a efektní spirála. Není tak masivní jako jsou peyotové dutinky a patří mezi nejrychleji přibývající kulaté šňůry vůbec. Můžete vyzkoušet i její dvojitou nebo trojitou variantu.
Je velmi důležité, aby korálky tvořící střed měly dostatečně velké dírky, protože jimi bude mnohokrát procházet nit. Já mám spiral rope nejradši ze stejné velikosti rokajlu, ale není problém aby byl jeden druh rokajlu menší než ten druhý - pouze se tím trochu změní výsledný vzhled spirály. Při šití můžete použít i lehce nepravidelný rokajl. Nejlepší na této spirále je její variabilita. V samotné technice není moc věcí k vymýšlení, ale pokud pustíte fantazii navolno při vybírání korálků, jejch kladení ve smyčkách či v samotné délce smyčkek, můžete mít pokaždé naprosto jinak vypadajíci spirálu.
Kromě již zmiňovaných základních (jednoduchá, double, triple) variant existuje mnoho dalších, které ve svém výsledku onu "obyčejnou spiral rope" vůbec nepřipomínají. Zejména v časopise Bead&Button jsou na tyto varianty experti a už mnohokrát jsem tam potkala ukrutně efektní modifikace tohoto stehu.
Spiral rope se vám bude líbit i v případě, že trochu zápasíte s utahováním - není třeba ji dotahovat "na krev", jako třeba peyot - pouze tak, abychom někde neukázali "nahatou" nit a aby smyčky měly zhruba stejnou délku.


Ladder Stitch; žebříček, žebříčkový steh

Extrémně jednoduchý steh vhodný pro začátečníky. Typicky se používá jako "základ" pro jinou techniku (typicky herringbone či brick stitch), ale lze jej také využít k tvoření efektních, ale poměrně snadných šperků.


Square Stitch; plochý steh

nahled_techniky Určitě každá znáte takové ty náramky tkané na stávku. Vypadají dobře, že? Square Stitch vypadá podobně, ale oproti tkaní má jednu ohromnou výhodu, ale zároveň i jednu ohromnou nevýhodu. Výhodou je že se na konci nemusíte potýkat s přehršlí nití osnovy a zakončení je takové čistší, nevýhodou je poněkud větší časová složitost pracnost, neboť na stávku v jedné "rundě" přišíváte celou řadu, u square stitch přišíváte po jednom. Právě kvůli jeho pracnosti ho nemám moc v lásce, ale je pevný a dobře se při šití udržuje vzor.


Korálová technika a třásně

Při zmínění korálové techniky si s nostalgii vzpomenu na své šicí začátky. Steh celkem věrohodně imituje strukturu mořského korálu nebo námrazy na oknech.
nahled_techniky Steh je jednoduchý, celkem rychlý, nenáročný na kvalitu rokajlu a hlavně velice univerzální. Využijete ho jak samostatně, tak k dozdobení jiných výrobků. Typicky ho využijete na náušnice (viz odkaz výše) a nebo na náhrdelník v kombinaci se síťovým stehem (prosím, nedělejte to ... je to nechutně profláklé a korál v této podobě už dělal každý ... zkuste něco originálnějšího, co tu ještě nebylo) a nebo prostě kamkoliv se vám chce. Korálem můžete dozdobit prakticky cokoliv. Obšitou rivolku i freeform s mořskou tematikou.
nahled_technikyCo se materiálu týče, na korál klidně můžete použít ty hromady čínského rokajlu, nakoupené v dobách vaší začátečnické nerozvážnosti (určitě je máte někde na dně skříně - každý je má ;) ), stejně jako nejkvalitnější japonský rokajl. Kulatý vypadá líp než sekaný. Je celkem jedno jakou velikost zvolíte - při výběru velikosti se řiďte tím, zda chcete raději mohutnější (vel. 8) nebo jemnější šperk (vel 11. a menší). Na dozdobení konců větví můžete použít rokajl jiné barvy, větší rokajl či jiné korálky jako např. ohňovky, sluníčka nebo třeba zlomky minerálů.
Raději si na začátku práce navlečte delší niť, je to lepší než navazovat během práce, neboť uzlík vám bude dělat neplechu při rovnoměrném utahování větviček, a pokud už musíte navazovat, dávejte pozor aby vám nikde nezůstal kousek "korálu" visící na kousku špatně utažené nitě.
Dobrá zpráva je to, že pokud umíte udělat "korál", umíte rovnou ušít i obyčejné korálkové třásně třeba kolem kabošonu nebo našívat takzvané "čulibrky" (nebojte - dle našeho průzkumu se jedná o staročeské slovo s významem "všetečný" a v korálkářském slova smyslu to znamená našívané korálky v podobě kraťoučkých třásní). Jednoduše navléknete jednu "třásni" nebo jenom jeden větší korálek a potom jeden rokajl, který nám zajistí konec třášně. Pak vynecháme poslední přidaný korálek (který třásně zabrzdí na místě) a pak provlečeme nit zbytkem třásně nebo větším korálkem zpět a uchytíme ji v podkladu.
Třásně a utahování ... to je kapitola sama o sobě. Třásně musí držet, korálky bimbající se na centimetru neutažené nitě prostě nechceme ... ale zároveň musí pěkně splývat, nemůžou trčet do prostoru jako klacek. Toho docílíme právě vhodným (spíše jemnějším) utažením a pomoci nám může také délka třásní a váha korálků, které na ně použijeme. Čím delší a těžší jsou třásně, tím pěkněji nám budou splývat dolů. Kratší třásně mají větší tendenci "klackovatět". Čulibrky je na druhou stranu nutno utahovat co nejpevněji, aby držely na místě.

Občas se říká, že méně znamená více, ale u třásní tohle pravidlo neplatí - právě naopak. Když třásně, tak dlouhé, husté a splývavé. I z "obyčejného" obšitého kabošonu tak uděláte luxusní a nepřehlédnutý šperk. Řada patnácti třásní poskládaných z různých druhů korálků, jedna vedle druhé a v délce od čtyř do osmi centimetrů - to je prostě recept na instatní "wow-efekt". Kdežto tři nebo pět dvoucentimetrových chlupů z rokajlu 15/0, posazených jeden centimetr od sebe a utažených "na klacek" - to je přinejlepším prčovní. Přinejlepším ...


Korálková výšivka

nahled_techniky Technika , které se spousta pravověrných "šiček" dlouho vyhýbala. Ono je asi divné, přesedlat z "volného pole působnosti" u klasického šití na nějaké přichytávání korálků k hadře. Ale opak je pravdou. Pokud něco nejde ušít, jde to zcela určitě vyšít. Nelimitují vás vlastnosti stehu, limituje vás jen plocha podkladové textilie k vyšití. Ale od klasického šití se to mírně liší a chce to o hodně více přesnosti při práci - u klasického šití vám stačí použít kvalitní korálky, pevně utahovat a nedělat chyby ve stehu a úspěch je zaručen - tady to ale neokecáte a pokud vám jehla ujede byť jen o milimetr, je to poznat. Chce to prostě mnohem více pečlivosti - ale výsledek za to stojí. Tak co, jdeme na to?
nahled_techniky Zaprvé potřebujete podkladový materiál. V návodu se píše o Lacy's Stiff Stuff, což je speciální podkladový materiál pro korálkovou výšivku. Šije se s ním parádně, ale pokud se k němu nedostanete, můžete zkusit pevnější filc, jemnější kůži či koženku nebo jakýkoliv jiný textil (chcete-li si ozdobit třeba džíny, není problém ... chcete-li ale vyrobit vyšívaný šperk, volte pevnější podklad, jako je třeba onen filc nebo koženka).
Barevně by měla použitá látka odpovídat celkové barevnosti šperku - a nebo aspoň nepůsobit rušivě. Něco jako když si vybíráte tu správnou nit pro svou práci. Když bude šperk černočervený, můžete použít černý,červený nebo tmavě hnědý podklad, ale když tam vrazíte bílou, bude to ... no ... jako pěst na oko. Pokud podklad ve vhodné barvě nemáte, pomožte si tím, že na podklad v nevhodné barvě položíte vrstvu jiné látky, která už bude požadovanou barvu mít (v podstatě libovolnou látku, která se dá rozumně prošívat) a vyšívejte do obou vrstev společně.
Na látku si můžete načrtnout obrys vašeho požadovaného dílka a pak už můžete začít pracovat podobně jako v návodu výše ... či třeba v návodu, kde výšivkou jen zdobíme látku, ale princip je hezky viditelný. Jedná se v podstatě o klasický zadní steh, jen s přidanými korálky. Můžeme přidávat korálky po jednom či třeba po skupinách po čtyřech, záleží na tom, jakou linii šijeme. O čím jemnější detaily se pokoušíme, tím menší skupinky bychom měli šít. Celý vyšívaný ornament se skládá z jednotlivých řad z tohoto zadního stehu či dalších stehů, které klademe vedle sebe s minimálními mezerami.

A ještě jedna věc - i u obšívání kabošonů se nám tato vyšívací technika může dost hodit. Kabošon můžete na podklad jen přilepit (toto zkoušejte jen v případě, že máte dobré lepidlo) a nebo také přilepit, "vyšít" první řadu a pokračovat v obšívání třeba peyote stehem nebo jinou vaší oblíbenou technikou. Hodí se zejména pro velmi ploché kabošonky, které by se jen velmi těžko obšívaly volně v ruce.

A jak výšivku zakončit? Jednoduše nalepte zezadu novou vrstvu podkladu, abyste zakryli stehy. Obě vrstvy obstřihněte co nejbliže k okraji šití (bacha na nitě) a okraj olemujete - asi jako byste šili cihlový steh, ale nezachytávali nit pod nit, ale do okraje látky. Snažte se, aby stehy tohoto lemování byly pravidelné, stejně daleko od sebe a stejně daleko od okraje, na zadní stranu použijte nějakou pěknou látku, která je příjemná na omak (kůži, koženku, umělý semiš, fajšmekři mohou i třeba brokát ... hlavně zapomeňte na filc, protože ten je při nošení na holém těle zhruba stejně příjemný jako červení mravenci nebo skelná vata ... ) a tak obecně se snažte, aby i zadní strana vypadala stejně "reprezentativně", jako ta přední, minimálně to chce stehy stejně daleko od sebe a stejně hluboko, pokud možno v barvě nitě která odpovídá barvě zadní strany šperku, žádné suky, žádné stehy "mimo" okraj ... (já vím, zrovna začišťování korálkové výšivky považuju za jednu z nejotravnějších věcí vůbec, ale když se budete snažit, fakt to stojí za to ;) )
Barvu podkladové látky volte ... no ... je dobré opět tak, abyste dodrželi barevnost šperku, ať to má trochu štábní kulturu, ale já osobně doporučuji vyhýbat se bílé barvě - a to ze zcela prozaického důvodu. Pokud šperk nosíte často, může se zašpinit a v podstatě neexistuje žádný rozumný způsob, jak to vyčistit. A buďte si jisti, že na bílé látce bude toto zašpinění pořádně razit. Já tedy doporučuji - používat takovou barvu podkladu, která bude ladit s celkovou barevností šperku a zároveň na ní nebude příliš vidět potenciální zašpinění.

A to je vše?

Mám-li být upřímná ... není ;) A ani by se to sem všechno nevešlo ;) Každopádně toto je přehled těch nejzákladnějších korálkovacích technik, které byste si určitě měli vyzkoušet, pokud se chcete pustit do větších a zábavnějších projektů.

  • Každá technika má spoustu dalších variant, které na první pohled vypadají velmi odlišně. Určitě tušíte, že mnoho technik můžeme šít v ploché, kruhové či dutinkové variantě, ale to není všechno - často stačí jenom zaměnit počty, velikosti či typy korálků a ihned dosáhneme zcela odlišného efektu.
  • V jednom výrobku se často kombinuje hned několik těchto základních technik. Každá část se šije jinak, z jedné techniky můžeme podle potřeby přecházet do druhé ... někdy ani není možné výrobek k nějaké konkrétní technice přiřadit a nebo výchozí techniku na první pohled prostě nepoznáte.
  • Stejně tak není možné nějak striktně říct, že pro určitý typ výrobku se vždycky používá jedna daná technika. Vždycky záleží na tom jednom konkrétním výrobku, na kterém pracujeme. Podle naší představy si vybíráme techniku s takovým vzhledem a takovými vlastnostmi, která bude do našeho projektu prostě "pasovat".
  • Neustále vznikají nové techniky či nové modifikace základních technik. Jenom namátkou, před pár lety proběhl korálkovým světem "Tso Stitch", steh kombinující vlastnosti peyote stehu a prostorového pravoúhlého stehu. V dnešní době zase získávají na popularitě "Hubble Stitch" nebo "Diamond Weave", které oba spojují prvky herringbone stehu a pravoúhlého stehu, ale přesto každý vypadá zcela odlišně.

Já osobně vřele doporučuju občas vyzkoušet nějaký projekt, který netradičním způsobem kombinuje některé ze základních technik a nebo přináší naprosto nové postupy. No a samozřejmě i vy sami můžete ve své tvorbě vyzkoušet nějakou netradiční kombinaci základních technik a nebo přijít s něčím novým. Experimentujte, vymýšlejte, bavte se. Protože o tom to všechno je ;)