Jednoduchý plochý trojúhelník

Trojúhelníky se šijí kombinací peyote a herringbone stehu z jedné velikosti rokajlu, pro přehlednost budu používat dvě trochu odlišné barvy (dva odstíny tmavě červené - jedny budeme označovat jako "matné", druhé jako "AB") pro střed šitý peyote stehem a rohy, šité herringbone stehem, ale jakmile si toto schéma osvojíte, můžete začít experimentovat různými barvami a vzory. Použijte co nejpravidelnější rokajl, ne sekaný.

Návod ve formátu .pdf si můžete stáhnout tady

1)

Fotonávod - plochý trojúhelník Takto vypadá připravený materiál. Jehla, niť Nymo a dvě barvy korálků


2)

Fotonávod - plochý trojúhelník Na nit si navlečeme tři AB korálky.


3)

Fotonávod - plochý trojúhelník Oba konce nitě zavážeme tak, aby korálky tvořily trojúhelníček. Na fotce je uzel označen šipkou.


4)

Fotonávod - plochý trojúhelník Delší konec nitě vyvedeme jedním z krajníchkorálků „ven“. Na nit navlečeme další dva AB korálky a niť vedeme vedlejším korálkem z našeho základního trojúhelníčku.


5)

Fotonávod - plochý trojúhelník Šipkami jsou označeny dva přidané korálky. Postup z předchozího kroku opakujeme ve všech třech „mezírkách“


6)

Fotonávod - plochý trojúhelník Takto vypadá trojúhelníček po přidání dvou korálků do každé mezery. Na konci musíme protáhnout nit nejen posledním korálkem ze základního trojúhelníčku, ale také prvním přidaným korálkem, ze kterého nyní vychází nit.


7)

Fotonávod - plochý trojúhelník Nyní opět přidáme do „rohu“ dva AB korálky.


8)

Fotonávod - plochý trojúhelník Navlečeme jeden matný korálek a poté protáhneme nit následujícím AB korálkem, čímž se dostaneme do dalšího rohu trojúhelníku. Tyto kroky ještě dvakrát zopakujeme


9)

Fotonávod - plochý trojúhelník Při posledním opakování nezapomeneme protáhnout jehlu dvěma AB korálky nad sebou, tak aby nit procházela prvním korálkem z předchozího „kola“ (na fotce označeno šipkami). Pokud toto neuděláme a protáhneme jehlu pouze horním korálkem, bude se trojúhelník kroutit.


10)

Fotonávod - plochý trojúhelník Takto vypadá trojúhelníček po dokončení předchozího kroku


11)

Fotonávod - plochý trojúhelník Obdobně šijeme další řady. V rozích přidáváme po dvou AB korálcích a na hranách do každé mezery přidáváme jeden matný korálek (defakto se jedná o peyote steh, v každé řadě nám na každé hraně vznikne o jednu mezeru víc než v řadě předchozí - v každé kompletní řadě tedy přidáme o tři matné korálky více než v předchozí řadě)


12)

Fotonávod - plochý trojúhelník Když už se nám zdá, že je trojúhelník dost velký, přistoupíme k ukončení. Ukončujeme tak, že ušijeme ještě jednu řadu, s tím rozdílem že do rohů nepřidáváme dva AB korálky, ale jeden. Hrany šijeme stejně (do každé mezery jeden matný)


13)

Fotonávod - plochý trojúhelník A takto vypadá hotový trojúhelník