Peyote lístky

Určitě je znáte ... ale slušný český návod na ně neexistuje. Tak jsem jednoho večera při šití vytáhla foťák ...

Návod ve formátu .pdf si můžete stáhnout tady

Připravíme si dvě velikosti rokajlu (v návodu jsou vyobrazeny modré korálky Miyuki Delica vel. 11/0 a tmavé TOHO Round vel. 15/0) v požadovaných barvách, asi 30 cm nitě a jehlu na korálky

1)

Fotonávod - peyote lístky Navlečeme si 5 větších a 3 menší korálky a celou skupinku posuneme do středu naší nitě.


2)

Fotonávod - peyote lístky Provlékneme jehlu posledním větším korálkem. Tři malé korálky vytvoří „špičku“. To bude špička našeho lístku


3)

Fotonávod - peyote lístky Pokračujeme peyote stehem směrem dolů. Jakmile se dostaneme na konec, navlečeme jeden menší a jeden větší korálek a následně jehlu provlečeme prvním „přečnívajícím“ větším korálkem.


4)

Fotonávod - peyote lístky Pokračujeme v peyote stehu, ale přidáme už jen jeden korálek. Potom navlečeme dva menší korálky a niť provlečeme předchozím přidaným korálkem.


5)

Fotonávod - peyote lístky Pokračujeme v peyote stehu směrem dolů. Na konci navlečeme jeden velký, dva malé a jeden velký korálek ...


6)

Fotonávod - peyote lístky … a niť protáhneme prvním ze čtyř volně navlečených korálků a všechny čtyři korálky přisuneme k celému „lístku“.


7)

Fotonávod - peyote lístky Na dalším obrázku vidíme část lístku prodlouženou o čtyři korálky z předchozího kroku.


8)

Fotonávod - peyote lístky Do mezery jsme peyote stehem přidali jeden korálek. Niť nyní prochází směrem nahoru. Můžeme ještě ušít několik řad, opakováním kroků 4-7, podle toho jak chceme mít lístek dlouhý. Lístek je oproti předchozímu obrázku pro názornost otočený.


9)

Fotonávod - peyote lístky Takto vypadá lístek po ušití další řady. Pokud chceme lístek ukončit, navlékneme si dva malé korálky, obdobně jako v kroku 4 a provlečeme nit dolů.


10)

Fotonávod - peyote lístky ale místo dalšího většího korálku navlečeme opět dva malé a provlečeme posledním zbývajícím větším korálkem. Lístek je oproti předchozímu obrázku opět otočený


11)

Fotonávod - peyote lístky První polovina lístku je za námi. Převlečeme si jehlu na druhý konec nitě, otočíme lístek a pokračujeme v šití druhé poloviny. Začínáme krokem 3.


12)

Fotonávod - peyote lístky A tady máme hotový lístek. Z každého konce nám visí niť, kterou můžeme využít například k přišití lístku k podkladu.