Srpen 13

Že prý Česká Pošta všecko dodrbe? Ale kdeže ...

(15.8.2013)

Česká pošta nemá pověst zrovna spolehlivé instituce - ba naopak. Připisuje se jí schopnost ztratit neztratitelné, rozbít nerozbitné a dodrbat nedodrbatelné a ještě k tomu dělat děsivé ofuky. Já mám ale pocit, že jí tyto schopnosti připisujeme tak trošku neprávem. Ne že by jako nikdy nic nedodrbali - to se občas povede každému jednotlivci, firmě i státní organizaci. Já osobně si teda na poštu stěžovat zrovna dvakrát nemusím. Zásilky chodí včas a v pořádku - pravda ale, že pokud jdu na poštu podat zásilku, nezřídka odcházím vytočená jako klíště. Zrovna posledně kvůli zákaznickým kartám. Je to takové šikovné šmírovací udělátko, se kterým máte nárok na slevu na poštovném a zároveň nemusíte při určitém počtu balíčků vypisovat podací lístky.Takže v podstatě fajn věc, která se vám určitě bude hodit, pokud posíláte často, ale ne dost na to, abyste s poštou uzavírali jakousi smlouvu. Ovšem místo toho, aby mi dámy za přepážkou tuto možnost nabídly, nabízejí mi denní tisk, výherní losy nebo cestovní pojištění.

Ale i přesto, že mé zkušenosti s poštou jsou veskrze kladné, měla jsem vždycky pocit, že na soukromé dopravce je o něco větší spolehnutí než na státní podnik. Jenom si vezměte třeba toho borce od PPL, co mi vozí balíky. Vždycky milý a přívětivý, o půl osmé ráno zavolá s předpokládaným časem doručení a v tomto čase skutečně dojede a balík předá. Navíc celková doba dodání se občas smrskne pod 24 hodin.

Teď jsem se ale rozhodla objednat z jednoho nejmenovaného polského e-shopu, který využívá služby jedné nejmenované přepravní firmy. Objednávka byla odeslána v pátek odpoledne a doručení bylo naplánováno na úterý. A já jsem hezky nedočkavě seděla na webu přepravní firmy a sledovala cestu zásilky. V úterý ráno jsem se dozvěděla, že zásilka je v Brně. Trochu mě to překvapilo, páč neznám rozumný důvod, proč by měl balík z Varšavy do Šumperka cestovat přes Brno, ale asi tam mají nějakou centrálu či co. Po pár hodinách mi sledovací systém sdělil, že prý "došlo k vyjímce při třídění". Že by politicky korektní termín pro "ztratili jsme to?" Až do večerních hodin mě ale sledovací systém udržoval v naději, že balík obdržím ještě dneska. Až po šesté hodině večerní se ale předpokládané datum doručení změnilo na čtvrtek 22.8. Jsem se kapku divila, odkdy cesta z Brna do Šumperka trvá dva dny. No jo, ono ale taky záleží kudy se do toho Šumperka pojede. Dle toho času to vypadá, že to s tím balíkem budou brát zpátky přes Varšavu. A kupodivu jsem s tou blbou poznámkou nebyla daleko od pravdy - balík se do Polska sice nevracel, ale v noci z úterka na středu vycestoval z Brna do Prahy. Nebo z Paříže do Berlína? A na stránce se sledováním zásilky se pro jistotu úplně přestalo zobrazovat předpokládané datum doručení. A v sedm hodin ráno balík z Prahy opět vycestoval. V žertu jsem si říkala, že jestli objíždějí hlavní centrály, už jim zbývá jenom Plzeň a Ostrava - ale situace byla o něco pozitivnější ;) Další zastávkou na trase byly Opatovice nad Labem a pak byla zásilka předána ke konečnému doručení (pokud tedy pojem "Mimo pro doručení" není další politicky korektní výraz pro zafrcaný balík) s předpokládaným datem doručení ve středu 21.8.

Po této vtipné okružní jízdě tedy balík v pořádku dorazil. Musím ale říct, že kdybych si kvůli doručení balíku musela brát volno z práce, asi bych byla vzteklá jak hejno čertů ... Každopádně teď už se rochním v neskutečném množství korálkových zásob a pomalu ale jistě se pouštím do jejich zpracování.
A příště si třeba popovídáme o tom, jak jsem potkala dva obrovské pitomce v T.S. Bohemia

Když ani prodavač neví, co vlastně prodává ...

(27.8.2013)

Asi před týdnem jsem usoudila, že už je skutečně na čase pořídit si nový notebook. Zejména proto, že ten starý se ve středu 14.8. ráno odebral do křemíkového nebe. Hned jsem mu začla hledat důstojného nástupce - objevila jsem HP ProBook 450 (http://interlink.tsbohemia.cz/hp-probook-450-h6e48ea-bcm-_d164114.html). Zaujal mě zejména předinstalovaný Suse Linux Enterprise Desktop (a mezi klukama linuxákama jsou na notebooky HP se Suse Linuxem poměrně dobré reference) a také fakt, že ho mají na skladě v olomoucké prodejně T.S. Bohemia.
I vyrazila jsem směrem k Olomouci a v prodejně jsem přistoupila k pultíku s dotazem na tuto mašinu - spíše tedy s dotazem, zda ho nemají na prodejně k "osahání" a jestli náhodou nevědí, jak to vypadá s podporou hardwaru pod Linuxem - jestli bude všechno fungovat "out of the box" a nebo mě doma čeká velké "rozcházení" a instalace ovladačů. Borec co seděl za pultem blbě zamžoural do svého počítače a se slovy "Tak vy chcete něco s Linuxama ... hmm ... no máme ho, ale vystavený není, ale podívejte se, když tam máte ten Linux tak vám to fungovat nebude, to je jak kdybyste to měla bez operačního systému, to na běžnou práci vůbec není a stejně si k tomu budete muset pořídit Windowsy ..."
Tak jsem borcovi řekla, že vím, jak Linux vypadá, vždyť s ním šest let dnes a denně pracuju, ale mám dotaz na konkrétní distribuci na této konkrétní mašině. Borec ale stále opakoval dokola to, co mi řekl prvně a za chvíli se k němu přidal i jeho kolega a začli ty "zmatiny" vysílat dvouhlasně - že prý ten Linux tam je jenom proto, aby se neřeklo že tam není vůbec nic, ale fungovat to nebude a stejně si musím koupit a nainstalovat nějaký plnohodnotný operační systém - tedy Wokna. Pánům jsem velmi slušně poděkovala za jejich čas, načež jsem velmi neslušně procedila přes zuby, že u takových pitomců já nic nakupovat nebudu a vyletěla jsem z prodejny jak namydlený blesk.
Za chvíli jsem se ale vrátila a zamířila k jinému pultíku. Borec, co u něj seděl, měl už trochu více ponětí o tom, co po něm vlastně chci a řekl mi, že můj vybraný model sice vystavený nemají a on s ním taky nemá žádné zkušenosti, ale pokud je ten počítač dodávaný s předinstalovaným Linuxem, můžu předpokládat, že všechno bude řádně "rozchozené" a plně funkční. Prohodili jsme ještě pár slov o těch zrůdnostech jako Linpus Linux a o mezerách ve vzdělání jeho kolegů, on se mi ještě pokusil nabídnout MS Office, ale brzy mu došlo, že je to zbytečné a já jsem si za pár minut odnášela z obchodu svou novou mašinu.
A ano, všechno fungovalo "out of the box", tak jak jsem předpokládala. Stačilo dokončit konfiguraci systému a hned jsem mohla začít pracovat, obnovit zálohy (no, zálohy ... že už byly teda sakra staré ... stejně budu potřebovat někoho, kdo by provedl "pitvu" toho mého nebožtíka a pokusil se dostat data z disku) a začít znovu pracovat. Vzhledem k tomu, jak parádně všechno fungovalo, klidně bych tento stroj doporučila i počítačově méně zdatnému uživateli, který počítač používá k běžné práci a nevadí mu, že na něm nerozjede nejnovější akční pařby.

Co je ale celé na této historce tak děsivé? Že lidé, kteří by měli být schopni poradit zákazníkovi s nákupem zboží, o tomto zboží vlastně nevědí vůbec nic a namísto toho, aby zákazníka pravdivě informovali o tom, jaké má nainstalovaný systém výhody a nevýhody, vypouštějí do světa dezinformace.
Já jsem ale naštěstí věděla, co chci. Kdyby ale na mém místě stál nějaký méně zdatný uživatel, dozvěděl by se, že "ty Linuxy jsou vlastně na ho*no a že jedině Windowsy jsou plnohodnotný operační systém" a samozřejmě by si tento počítač nekoupil. Takže ... jak se pak má Linux rozšířit mezi běžné uživatele? Jak se pak mý zvýšit nabídka strojů s předinstalovaným Linuxem, když jakoukoliv poptávku po těchto strojích sami prodejci (resp. prodavači) tímto způsobem sabotují

Na závěr bych tedy ráda poděkovala tomu borcovi, který ze mně jako jediný nedělal blbce a i když třeba nebyl v tomto oboru odborníkem, tak se mi snažil skutečně poradit a pomoct. A těm jeho dvěma kolegům jenom vzkazuji, že mají neskutečné štěstí, že jsem si o tomto přístupu nechtěla popovídat s jejich šéfem.