Leden 13

Óda na směsky ...

(30.1.2011)

Víte co je naprosto neodolatelnou vášní snad každé korálkářky? Směsi korálků. Každý správný korálkový obchod prostě musí mít jednu, dvě nebo třeba dvacet velikých mís se směsí korálků, kam můžete směle ponořit ruce až po lokty a dlouhé hodiny hrabat. Ono ruku na srdce, v obchodě, který nemá hrabací směsky, prostě něco chybí. Pochopili to už skoro všude. Dokonce i v rožnovském Světě Kamenů si můžete do štamprdle navybírat nevrtané tromlované šutry ze směsi. I Rooya mívala krabici s nějakým podivným mačkaným ramšem, Vinutka v Králově Poli je svými mísami se směskami (dva stoly, na každém stole strašněmoc mís a v každé míse jiná směska ... uauu!), u Zrzavé Kočky si dokonce můžete sednout na polštářek na topení nebo se natáhnout na kobereček ve výloze, přitáhnout si nejbližší mísu s pravidelně doplňovanou směskou ohňovkového ramše a nasbírat si spoustu půvabných pokladů. Šumperský krámek to dotáhl tak daleko, že si můžete zahrabošit v perlách, v ohňovkách, mačkanicích všeho druhu a dokonce i v minerálech a drahých kamenech - a já nikdy nemůžu odejít od směsi korálků z pravého tyrkysu. Užijete si ale třeba i v pražské nebo jablonecké prodejně GB Beads. První jakost směsek je přímo dokonalá. Směsky jsou pěkně barevně sladěné, obsahují samé poklady a dalo by se v nich rochnit celé dny. A co teprv ty velké truhly a kádě plné ramše svádí k prohrábnutí ... a nebo si rovnou nechte donést pytlík (předem ale specifikujte, jak velký pytlík chcete, aby vám nedonesli malý zipák, tak jak mi posledně ;)) a doma si vyrobte z obyčejné nádoby nádobu "antistresovou".

A jednou jsem tak nakupovala v GB Beads. U stolku seděl pán - zřejmě doprovod nekteré zákaznice - a dost nevěřícně se díval na to, co se kolem něj děje. Byla se mnou i Hanka ze Zrzavé Kočky, já jsem kroužila po prodejně a Hanka si řekla o pytlík (a jelikož nás už tam znají, dobře věděli že mají přinést velký, silný igelitový pytel, asi metr na půl metru velký). Hanka následně začla do pytle bagrovat dokonalou ramšovou směsku s vysokým obsahem opálově tyrkysových broušených rondelek s travertinem. Pán pořád kroutil hlavou a ptal se Hanky, na co to tak vlastně nakupuje. Ona s klidem odvětila, že do obchodu, a bagrovala dál. Pán asi nevěřil svým vlastním uším. Jako že obchod, kde se prodávají korálky? A to tam tu směsku tak nějak vysype a lidi se v tom hrabou? No jistě že ano, a přímo to milujou!

Pokud taky tak kroutíte hlavou a ptáte se: "Proč, proboha, ty korálkářky tak rády hrabou v nějakém bordelu než aby si vzaly korálky pěkně napytlíčkované?"
A já mám jedinou odpověď: "To tak, řeknu vám to a začnete hrabat taky!"
Korálky v pytlíčku jsou fajn. Ale jak se říká, jen "odcamcaď pocamcaď". Když potřebujete do krámu rychle vletět a rychle vyletět, jsou pytlíčky jasná volba. Ale když máte čas si v klidu sednout a hrábnout si, je to hned o něčem jiném. Ono je to prostě jaksi uklidňující. Těžko říct jak a čím to je, ale hrabat se v korálích je prostě příjemné.
A když se vám nechce hrabat na místě, můžete si vždycky požádat o "pytlík" a odnést si hrabání domů.
Oproti pytlíčku rovnou vidíte, jak korálky vypadají, jejich barva není zkreslena zašlým zipákem nebo prapodivnými odlesky celofánu. Prohrabovat se takto volnými korálky je velmi inspirativní, můžete si hned sestavovat váš nápad.
A v těchto směskách, hlavně tedy v ramši, ale není to podmínka, naleznete velice často neuvěřitelné skvosty. A schválně řekněte, kdo z vás nerad hledá poklady.
A i když se třeba ve směsi nemůžete hnedka hrabat, dobře fungují i nabalíčkované směsky, které si koupíte v "nehrabací" prodejně a nebo v e-shopu. Dřív jsem si často objednávala luxusní mixy ohňovek na koralkycz.cz. První jakost, úžasné barvy, tvary, druhy ... věci, které v té době prostě nebylo možné sehnat.
Ramšové směsky taky bývají relativně finančně nenáročné. Obsahují sice dost velké procento nepoužitelných "zmetků", které ale mohou solidně zpracovat třeba keramici nebo cínaři. Směsky v první jakosti jsou sice oproti ramši o dost dražší, ale zase z nich nevyhodíte ani kousek.

Takže jestli jste ještě nikdy nehrabali, zkuste to. A jestli vy ve svém korálkovém obchodě ještě nemáte hrabací směsku, určitě si v obchodě nachystejte pěkný, klidný koutek, dostatečně velkou nádobu a nějakou pěknou směsku svým zákazníkům pořiďte.