Listopad 12

Jak Gi ještě ani nezačala péct na Vánoce a už prohlásila troubu za svého úhlavního nepřítele

(26.11.2012)

Vánoce se blíží. Obchodníci nám to sice dávají na plné kule najevo už od půlky září, takže to vlastně není nic zajímavého. A aktivnější z nás se již pouští do pečení. Já teda ještě nevím co přesně a jestli vůbec něco budu péct, ale dneska jsem se rozhodla vyzkoušet své cukrářské umění a vytvořit pár muffinů.
Už ani nevím, kdo měl ten PITOMÝ nápad péct muffiny. Ale košíčky jsem domů přitáhla já, takže asi vina padne na má bedra. Nutno ještě podotknout, že vařit umím a cosi málo upéct taky dovedu - tudíž jsem nepředpokládala, že by mohl nastat nějaký problém. Našla jsem si na webu sympatický recept na karamelové muffiny a pustila se do práce. Těsto, jako nápln karamelizované salko, do košíčku trochu těsta, trochu karamelu a trochu těsta navrch a na 20 minut do trouby. Plech na muffiny není třeba, prý stačí dát dva košíčky do sebe ...
Konzistence těsta mi dělala problémy. Jaksi jsem čekala, že to bude tekuté a ono to místo toho mělo konzistenci tuhnoucího betonu. Pokusila jsem se těsto rozředit a vesele pokračovala v práci. Plnění bylo načisto OK a už jsem se začínala celkem těšit na výsledek. Ale v troubě to teprve začlo ...
Náplň namísto toho aby klesla "ke dnu" se začla probojovávat na povrch a dva košíčky nebo ne, většina jí stejně skončila na plechu. Těsto se drželo víceméně v košíčcích. Klíčové slovo zní "víceméně".
Po doporučených dvaceti minutách jsem vytáhla z trouby podivuhodný kompozitní materiál, sestávající z plechu, papíru, připáleného karamelu a nedopečeného těsta. Nevím ovšem zda se dá tento materiál nazývat kompozitem, protože kombinace těchto materiálů neměla o nic lepší vlastnosti než materiály samotné. Snad kromě odolnosti vůči mycím prostředkům, protože tohleto z toho plechu už nikdy nikdo nedostane. V případě že se ale rozhodnete použít těžkou techniku a vydolovat kousek toho "kompozitu" z plechu ven, je to vskutku prudce jedlé ;) Ovšem já jsem pro letošek z veškerého pečení poněkud ... vyléčená ;)