Březen 10

Slasti a strasti začínajícího podnikatele

(22.3.2012)

Konečně jsem se rozhodla do toho "praštit" a dělám si živnost na korálky. Krásná to představa, realizace už je poněkud obtížnější, ale právě od toho je tady můj výlevníček náhodných myšlenek ;)
Nutno upozornit, že moje ekonomické znalosti začínají na pětikoruně v kapse kalhot a končí na bankovním účtě, ze kterého se platí korále. Nějaké hlubší znalosti z oboru mě minuly veeelikým obloukem. Je pravda že na gymplu jsme něco jako "základy ekonomie" v rámci společenských věd měli, ale velká většina tohoto předmětu se omezovala na mentální masturbaci paní profesorky a lekce vlezdoprdelismu. Na těch z nás, kdo odmítali vlezdoprdelismus praktikovat, si paní profesorka vybíjela veškerou svou povýšenost a aroganci a možná vztek z toho že nemá chlapa a má žluté zuby, je tedy nasnadě že namísto obsahu vyučování jsme řešili, kolik kdo přispěje na nájemného vraha. Ale to je fuk, beztak si nepamatuju, že by nám v těch hodinách někdy řekli něco užitečného ...

Bylo tedy nasnadě že musím někde získat informace. Znovu opakuji že jsem ekonomii zcela nepolíbená a myslím že se dřív naučím plynně klingonsky než pochopím tu právnicko-úřednicko-ekonomickou hatmatilku. Jako cenný zdroj informací se ukázal server jakpodnikat.cz a podobné, ovšem ani po důkladném a několikanásobném pročtení jsem z toho nebyla příliš moudrá. Další variantou jak získat informace byl "pokec" s účetní. Konkrétně tuhle mi poradila kamarádka, která využívá jejích služeb a je s ní velmi spokojená. I domluvila jsem si schůzku. Problém byl v tom, že účetní bude vždy hovořit "po účetnicku", ať už píše články na web a nebo sedí v hospodě. Třeba takovou otázku "Jo korálky, myslíte že se vám to vyplatí?" jsem tak trochu očekávala, ale srážedlo sebevědomí to je, ne že ne. Jo, nakonec jsem se dověděla hodně věcí, ale ty zásadní a obtížně dohledatelné ne. Vyčerpávající odpověď vždy zněla: "No, to budete mít těžké ... ", ať už jsem se ptala na to, jak má vypadat paragon a nebo jestli je nutné vést sklad, pokud mým hlavním zdrojem příjmů bude lektorská činnost.. Ještě musím podotknout že na té schůzce byl i manžel paní účetní. Muž zákona, příjemný člověk. Ale taky bych řekla že je to typický český "pivní teoretik". Každou větu začínal slovy "Já jsem v tomto laik, ale ... ". Na ten dotaz o zásobách mi ze svého laického názoru odpověděl, že "nemám mít žádné zásoby, mám koupit a okamžitě zpracovat". Hmmm. No budiž. Nakonec mi paní účetní pověděla o pár dobrých účetních programech, které by mi mohla doporučit, ale s díky jsem odmítla, že nerada dělám věci, jejichž vnitřní logika mi uniká a proto bych si to první chtěla vyzkoušet "na papíře" a navíc nepoužívám Windows, takže kdybych se jednoho dne rozhodla pro program, stejně bych se musela podívat po něčem, co mohu provozovat na svém operačním systému. Pán strážce zákona pozvedl obočí a zeptal se, proč vlastně nepoužívám Windows. Upozorňuju že od tohoto momentu byla každá moje odpověď špatná. Dokonce ani univerzální argument "Linux mi prostě vyhovuje víc než Windows, jsem na něj zvyklá a líp se mi v něm pracuje" neobstál. "Tak proč si nepořídíte Windows, Visty jsou už zastaralé, ale takové sedmičky jsou parádní, no a ty dva tisíce přece nejsou tak moc abych si je nepořídila". A couvala jsem ... Ortodoxní Vistomil je i na mě moc velký kalibr. Rozloučili jsme se a šli jsme si po svém a já už jsem věděla, že to bude dlouhý, krutý a krvavý boj, ale já si ho chci vybojovat.

Toš takto vlastně začly první aktivní kroky mého podnikání. Regulérním "flamewarem".

Zklamala mě i samotná návštěva živnostenského úřadu. Čekala jsem že tam mi snad odpoví na to co budu nebo nebudu potřebovat. Odpověděli. Použili nějakou univerzální odpověď ve znění "Toto živnostenský zákon nestanovuje, zeptejte se na finančním úřadě, na pojišťovně, na sociálce, na veřejných záchodech ... "
Až tedy navštívím ty veřejné záchody, dodám i zbytek informací. Zatím se mějte a těšte se na report z Rokajlfestu, už za týden ;)

Mňau

(22.3.2012)

Aby to dneska nebyly jenom negativní řeči, prosím, dvakrát Brutus v celé své kráse :D jednou v košíku od jahod, podruhé usoudil, že mě na ten Rokajlfest vážně nenechá jet samotnou ;)

Brutus v koši od jahodBrutus v tašce